Eskişehir Kent Merkezi

eskişehir, sivil havacılık, anadolu üniversitesi, osmangazi üniversitesi, pozitif şehirler, odunpazarı, gondol, eskişehir tramvay, eskişehir tcdd gar, kent şeması
Eskişehir Kent Şeması
      Pozitif Şehirler'in ikinci durağı, yıllar öncesinde(2012) pozitifliği tarafımca keşfedilmiş olan ve burada yer almasının vakti "geldi de geçiyor" olan Eskişehir. Kente ulaşımın yaygın olarak demiryolu ile yapılması, çevre dostu bir ulaşım seçeneği olması yanında gar yapısının şehrin içerisinde yer alması erişilebilirlikte kaliteyi artıran bir unsur olarak karşımıza çıkıyor.

       Kent planı ve bu planın uygulanmasında doğayı koruma, kente ekonomik girdiler oluşturma, kent kimliğini muhafaza etme, tarihi ve kültürel mirasa verilen önem, eğitim ve ekolojik ayak izi küçültücü ulaşım çözümleri göze çarpıyor.

      Eskişehir'de vakti zamanında yapılmış geziden ve arama motoru araştırmalarından elde edilen veriler ışığında en az 6 konuda "Pozitif Şehir" olduğu söylenebilir;
eskişehir, sivil havacılık yüksek okulu, anadolu üniversitesi, osmangazi üniversitesi, esogü, eskişehir gar, yht gar, estram, tramvay, porsuk çayı, gondol, odunpazarı, kent ormanı, kent silüeti
Eskişehir Kent Silüeti
 • Sivil Havacılık Eğitim Üssü Olmasıyla
      Türkiye'nin her kentinde bulunmayan bir bölüm olmasıyla birlikte sivil havacılık eğitimi için her taraftan öğrencinin gelmesi sağlanmıştır.
hasan polatkan havalimanı, sivil havacılık yüksek okulu
Sivil Havacılık Yüksek Okulu

 • Bir Üniversite Kenti Olmasıyla
      Yakın çevresindeki illere bakıldığında iki tane üniversite bulunmasının, bunlardan birinin "Türkiye'nin açıköğretim sistemi" olarak yaygınlaşmış olmasının ve bünyelerinde bulunan fakülte sayısı ile öğrenci sayısının çokluğu sayesinde kentin sosyo-kültürel olarak gelişmesi sağlanmıştır.
anadolu üniversitesi, aü, eskişehir osmangazi üniversitesi, esogü
Anadolu Üniversitesi, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi

 • Kente ve Kent Merkezi İçindeki Alanlara Ulaşımda Ağırlıklı Olarak Kullanılan Demiryoluyla
      Demiryolu ile hızlı, güvenli ve çevre dostu ulaşım moduyla kente giriş yapılması, sağladığı tüm avantajların yanında kente erişilebilirliği de artırmıştır. Aynı anlayışın kent içerisinde de "tramvay ağıyla" devam ettirilmesiyle Eskişehir'de "ilkeli ulaşım" gerçekleştirilmiştir.
eskişehir yht, tren garı, estram, tramvay hattı
Tren Garı ve Tramvay Hattı

 • Aktif ve Özgün Rekreatif Kullanımıyla
      Kentin hem geleneksel merkezi, hem de hizmet merkezinin bulunduğu yerden geçen Porsuk Çayı'nın merkezdeki yoğunluğun yarattığı yorgunluğunun atıldığı rekreatif amaçla kullanılması sağlanmıştır. Aynı zamanda turistik gondol gezileriyle Porsuk Çayı, kent içerisinde hareketli bir "kanal mekan" haline dönüştürülmüştür. 
porsuk çayı, gondollar
Porsuk Çayı, Gondollar

 • Alan Bütününde Restorasyonla Yaşayan Kent Mirasıyla
      Kentin geleneksel merkezinin hem turistlerin ilgisini çekecek, hem de çöküntü alanı haline gelmesini engelleyecek şekilde "alan bütününde uygulanmış" restorasyon (ve ek olarak cepheleri renklendirme şeklinde yapılan çalışmayla) ile kent mirası günümüze taşınarak alanın kullanımının devam etmesi sağlanmıştır.
eskişehir odunpazarı, restorasyon
Odunpazarı

 • Kent Bütününde Doğayı Koruyarak Yaratılan Rekreatif Alanlarıyla
      Eskişehir'de rekreatif ihtiyaçlar farklı ölçeklerde çözülmüştür. Kent bütünü ölçeğindeki çözüm, karşımıza "kent ormanı" olarak çıkmakta. Kelimenin tam anlamıyla bir orman olan alan, ormanda yapılabilecek aktiviteler için imkan sağlarken bir yanda da kent ile bir bütün halinde bulunmaktadır. Kent ormanı sayesinde kişi başına düşen aktif yeşil alan Türkiye'nin birçok yerinden daha fazladır.
eskişehir kent ormanı
Kent Ormanı

Yorumlar

 1. Harika anlatim.��������������

  YanıtlaSil
 2. Çok teşekkür ederim :)

  YanıtlaSil
 3. New slot machines bring to life near me - JammyHub
  NEW Slot Machines, Casinos & Games New slot 동해 출장안마 machines brought to 익산 출장마사지 life near me - JammyHub. New slot machines bring to life near me - JammyHub. 전라북도 출장샵 New slot machines bring to life near me - 안동 출장마사지 JammyHub. 문경 출장안마

  YanıtlaSil
 4. ① "회사"는 특별한 사유가 없는 한 연중무휴, 1일 24시간 서비스를 제공한다. ④ "회원"은 변경된 파라오 카지노 약관에 대해 거부할 권리가 있다. "회원"은 변경된 약관이 공지된 지 15일 이내에 거부의사를 표명할 수 있다. "회원"이 거부하는 경우 본 서비스 제공자인 "회사"는 15일의 기간을 정하여 "회원"에게 사전 통지 후 당해 "회원"과의 계약을 해지할 수 있다.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder